I.2. Механизъм за отчуждаване за изграждане на публична инфраструктура
Запазването на качеството на живот в кварталите минава през спирането на презастрояването им. За целта Столичната община трябва да разполага със система от мерки и ресурс за придобиване на имоти, за които е по-подходящо да останат зелена площ, или вместо жилищна кооперация да приемат училище или детска градина. Ключови булеварди, като Тодор Каблешков, пробивът Петър Дертлиев и др. се бавят основно заради невъзможността на Столичната община да управлява адекватно процеса по отчуждение, включително и да задели необходимия финансов ресурс. За нас е от ключово значение да се обособят територии с преобладаващо общинска собственост за жилищно-многофункционално строителство, към които да се пренасочва инвеститорският интерес. Това може да се постигне по много начини – данъчни облекчения, нулеви такси за разрешително за строеж и т.н .
Ще работим за нов кадастрален план, който да обедини земеделските земи общинска собственост в единна територия и ще заделяме средства всяка година Столичната община да откупува земеделска земя, граничеща с общински терени. Целта ни е след придобиването им, върху тях да се проектират и изградят улична мрежа, комуникации и транспортна инфраструктура.
Така, разполагайки с обезпечена с инфраструктура територия, отредена за застрояване, Столичната община ще може да заменя парцели в нея за имоти в компактния град, които предизвикват недоволство, или такива, попадащи под трасетата на важни за града улици.
През годините “заменки” стана термин, оставил горчив вкус в устата на софиянци. За да върнем доверието им в способността на този механизъм да гарантира обществения интерес, ще го заложим като част от нови правила за придобиването на недвижими имоти и данъчното им облагане, когато са отредени за обществени нужди.
Наша основна цел е Столичната община да разполага с пропазарен принцип за компенсация – отчуждаването на голям терен, отреден за обществена сграда (училище и т.н.) или ключов за транспорта булевард срещу по-малък такъв, но позволяващ по-висока плътност на строителство, повече РЗП, със сходна транспортна обезпеченост.
Това ще ни позволи не просто да отчуждаваме имоти, а да сключваме взаимноизгодни сделки със собствениците. Участието на общината в имотния пазар е важно – последните години тя бе в ролята на пасивен наблюдател и неслучайно това са годините, в които отчуждението на имоти за проекти, които не са финансирани от Европейския съюз бе практически несъществуващо.
Искаме да чуем твоето мнение за "План за София"
Ще се радваме да чуем всички ваши идеи, предложения, критики или похвали! Коментирай и ни кажи в каква София искаш да живееш.